04 Червня 2019

Таким дубочкам – усього-на-всього 3 місяці! У середньому висота сіянців - 15 см, а деякі вигнались і вищі! Це саджанці із закритою кореневою системою, вирощування яких третій рік практикує ДП «Вінницький лісгосп».

Два тижні тому перша партія сіянців дуба звичайного із закритою кореневою системою перейшла із теплиці в умови загартовування піднавісу. Відкрите сонячне проміння не потрапляє на ніжні молоді листки, тут вони перебувають на повітрі, отримують відповідний полив і чекають на посадку – за потреби літню, але більшість – на осінню 2019 і весняну 2020 року на землях держлісфонду.
А це 82 тисячі молодих дубочків! Друга партія такою ж кількістю уже посіяна у касетах і пророщується поряд у сучасній теплиці площею 500 кв. м. 
- Відповідний температурний режим, оптимальне зволоження, яке забезпечується автоматизованою системою поливу, спеціальний субстрат, у який висівають жолудь, сприяють швидкому сходженню та росту сіянців, - розповідає інженер із лісових культур ДП «Вінницький лісгосп» Сергій Луценко.
А ще субстрат, з яким висаджують сіянці із ЗКС, дає енергію росту дубові у перший і навіть другий рік після посадки. Крім того, такі сіянці приживаються 100-відсотково і дозволяють створювати лісові насадження впродовж усієї вегетаційної частини року.
Дуб звичайний із ЗКС цього року вирощують на дільниці з вирощування посадкового матеріалу ДП «Вінницький лісгосп» (територія садиби лісгоспу), а хвойні із ЗКС – у Михайлівському лісництві. Сіянці таких порід як ялина звичайна (7 тис. шт.), дугласія (22 тис. шт.) та модрина європейська (15 тис. шт.) ще перебувають в теплиці. Їх незабаром теж перенесуть в умови піднавісу, а в теплиці михайлівські лісівники висіватимуть у касети другу партію сіянців такою ж кількістю.
До слова, хоч і система поливу автоматизована, а бур’яни в касетах не ростуть, та варто задуматись над таким фактом: кожен жолудь перед посівом проходить процедуру зрізування на доброякість. 82 тисячі сіянців, помножити на дві партії – це 164 тисячі жолудів, і навіть більше, бо неякісного насіння виявляють від 5 до 20 відсотків (залежно від певного року, умов, у яких дозрівало насіння). Вручну зрізати сотні тисяч жолудів – це не коментувати фейкові пости про «лисі» Карпати!..