06 Червня 2022

 

Всеукраїнське інтернет-видання Лігаnet http://xn--80afx2i.net/ опублікувало інтерв'ю начальника Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства Анатолія Бондаря «Створення лісів у всі часи було справою нелегкою, благородною, вкрай необхідною для держави»

- Анатолію Омеляновичу, як змінилася робота лісових господарств області в перші тижні після вторгнення? 
- Звичайно, в перші дні війни ситуація була дуже напруженою. Але лісівники досить швидко організувалися, зважили всі обставини та чітко продумали першочергові заходи, які дозволили нам безпечно й ефективно здійснювати виробничі процеси на підприємствах. Щоденною сумлінною працею лісівники підприємств Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства допомагають пришвидшити перемогу над російськими окупантами, зміцнюють економіку країни, наповнюють місцевий та державний бюджети, виплачують зарплати працівникам. І, головне: створюють ліси.
На виконання програми Президента України «Зелена країна» з ініціативи Державного агентства лісових ресурсів України проводиться щорічне садіння деев. Під час проведення у Вінниці робочої наради Голова Держлісагентства України Ю.В.Болоховець підкреслив успішне виконання лісівниками Вінниччини програми Президента України «Зелена країна». Він зазначив, що робота вінницьких лісівників в цьому напрямку є зразковою, відзначив активну участь свідомої громадськості, членів учнівських лісництв, представників територіальних громад.
Держлісгоспи успішно завершили весняну лісокультурну кампанію, посадивши більше 5 млн. шт. майбутніх дерев, доклали максимальних зусиль, аби провести вчасно і якісно посадку лісу в якомога стислі терміни.
Ми виконуємо та перевиконуємо всі державні завдання: у повному обсязі виплачується заробітна плата працівникам, податки у Державний та місцеві бюджети, військовий збір, інші платежі. Лісгоспи допомагають українському фронту фінансово, гуманітарними вантажами, деревиною, пально-мастильними матеріалами, транспортом.
Виручка від реалізації лісопродукції у 2021 році склала 893 млн. грн., за перший квартал 2022 року – 193 млн. грн. (відповідний період 2021 року – 176 млн. грн.).
У 2021 році спрямовано на ведення лісового та мисливського господарства 779 млн. грн. власних коштів.
До Зведеного бюджету у 2021 році перераховано - 318 млн. грн., в т.ч. до місцевого – 85 млн. грн. Всього державі за минулий рік перераховано податків, зборів, в т. ч. єдиного соціального внеску, 398 млн. грн., за перший квартал 2022 року – 89,6 млн. грн.
Держлісгоспи обласного управління з початку війни сформували і відправили 25 тонн гуманітарних вантажів, забезпечили трансфер 20 тонн гуманітарки.

- Чи велика кількість працівників галузі була залучена до оборони, як це вплинуло на процес заготівлі/переробки в регіоні?
- Безперечно, ритмічність лісозаготівельних робіт на перших порах дещо постраждала. Але це більше пов’язано із логістикою, а саме відвантаженням лісопродукції споживачам. Деякі потужні деревообробні підприємства у перші дні війни навіть призупинили свою діяльність. А ми ж, як постачальники, тісно пов’язані зі споживачами. І якщо в когось збій, то це в певній мірі відбивається на кожному.
Сьогодні 257 лісівників області з 1400 працюючих у галузі воюють у складі ЗСУ, призвані до лав територіальної оброни. Ми вклоняємося нашим захисникам, безмежно вдячні їм за героїзм, мужність. Віримо у нашу Перемогу, гордимося нашими воїнами!
Держлісгоспи всю виробничу діяльність оптимізували таким чином, щоб відсутність такої кількості працівників не була відчутною на процесах заготівлі й переробки деревини.

- Зараз вже початок червня. Чи стабілізувалася ситуація із заготівлею, продажем та відвантаженням ресурсу?
- На даний момент ситуація дещо стабілізувалася. Підприємства активізували свою роботу. Як результат, в грошовому еквіваленті по управлінню реалізація за 5 місяців поточного року склала 119% до відповідного періоду минулого року. А це плюс 60,4 млн. грн. грошових надходжень. Як тільки відновили роботу біржі та запрацювали електронні майданчики, підприємства управління продовжили виставляти лісопродукцію на аукціони. На сьогодні ми вже ввійшли в звичний режим щотижневих торгів. Всі потенційні споживачі знають, що кожної середи проходять  аукціонні торги з участю підприємств Вінницького ОУЛМГ. Але є проблема із пально-мастильними матеріалами, що, безперечно, впливає на стабільність поставок та забезпечення аукціонних угод.

- Згідно рішення ДАЛРУ з 01.06.2022 абсолютно вся оброблена та необроблена деревина повинна реалізовуватися виключно через ліцензовані біржі. Яке ставлення до цього рішення у лісового керівництва області, лісгоспів, учасників ринку?
- Дане рішення Держлісагентства України – абсолютно правильне, вчасне. І ставлення учасників ринку до нього – позитивне! Таке рішення активізує ринок і ще раз підтверджує, що лісівники працюють відкрито, прозоро. Адже саме електронні аукціони надають можливість здійснювати реалізацію як необробленої, так і обробленої деревини за ринковою вартістю у конкурентному середовищі. 
Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» всі підприємства акредитовані та успішно співпрацюють виключно із ліцензованими біржами. Споживачі також досить швидко адаптувалися до системи продажу. 
На щотижневих торгах вже стабільно беруть участь близько 40 учасників. Обсяг продажу сягає 65-75% від виставленого об’єму. Особливим попитом користуються круглі лісоматеріали дубові, ціна на які росте в середньому на 30%.
З ініціативи ДАЛРУ 25 травня 2022 року досить вдало вперше проведено аукціонні торги пиломатеріалами, на які виставлено 510 кбм обробленої деревини. Реалізовано 72% виставленої партії. Так середній ріст ціни на дошку необрізну дубову склав 44%. Позитивний результат від проведеного аукціону і в тому, що загальний ріст ціни на всю оброблену лісопродукцію склав 12%, що дало можливість держлісгоспам області отримати додатково пів мільйона гривень.

-    Анатолію Омеляновичу, а яка зараз ситуація із насадженнями та відновленням лісів у Вінницькій області?
-    Нам приємно, що під час нещодавньої робочої поїздки на Вінниччину Голова Держлісагентства України Болоховець Ю.В. відмітив, що Вінницька область використовує сучасні методи формування високопродуктивних лісів майбутнього, є полігоном передового досвіду з підвищення продуктивності лісів, збагачення їхнього породного складу, використання інтенсивних технологій створення та вирощування дубових лісів. До складу лісових культур вводяться горіх чорний, черешня звичайна, груша звичайна, берека лікарська, бархат амурський, гікорі білий, гікорі гіркий, модрина європейська, модрина японська, псевдотсуга. А динаміку збільшення загального запасу деревостанів (1990 рік – 33,5 млн. кбм, 2020 рік – 50 млн. кбм) та підвищення продуктивності насаджень з 218 до 300 кбм з 1 га Голова ДАЛРУ назвав безпрецендентною! 
Цього року під час весняної лісокультурної кампанії держлісгоспами області створено ліси на площі 766 га, в тому числі 22 га – це нові ліси, посаджені на деградованих і малоцінних землях, які передали територіальні громади для заліснення. Було висаджено понад 5 мільйонів майбутніх дерев.
Держпідприємства лісового господарства повністю забезпечені власним посадковим матеріалом. У 2021 році виростили 9,6 млн. шт. стандартних сіянців лісоутворюючих та декоративних порід, в т.ч. дуба звичайного - 5,7 млн. шт. Із закритою кореневою системою (ЗКС) вирощено 266 тис. шт садивного матеріалу лісотвірних порід. 
- Які у Вас очікування на найближчі місяці/квартал?
- На період воєнного стану завдання чітко визначені. І ми їх виконаємо. На аукціонні торги деревиною необробленою на ІІІ квартал 2022 року виставлено 31,3 тис. кбм деревини. А це лише перший етап, на якому задіяно біля 50% деревини, що заготовляється підприємстваим управління протягом квартала. Решта лісопродукції додатково виставляється на щотижневих торгах. Таку практику позитивно оцінили споживачі, що дозволяє оперативно реагувати на кон’юнктуру ринку лісопродукції в цілому.
Заявки на закупівлю подали вже 77 споживачів. В довоєнний час було до 120 учасників. Але попит на лісопродукцію зберігається. Значить, виробничі плани будуть виконуватися. Лісівники Вінниччини чітко усвідомлюють, що зобов’язані працювати краще, ефективніше, перевиконувати поставлені завдання. Бо бойові дії в інших регіонах нашим колегам не дають можливості працювати на економіку держави. Тому вінничани працюватимуть краще і будуть підтримувати економіку держави, наближаючи Перемогу над російськими окупантами.