11 Травня 2022

Високопродуктивні дубові гаї – це візитівка лісівників Вінниччини. Начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства Бондар Анатолій Омелянович наголошує, що держпідприємства лісового господарства Вінницького ОУЛМГ активно впроваджують у своїй діяльності передові методи ведення лісового господарства для досягнення головних завдань – створення високопродуктивних, біологічно стійких та цінних лісових насаджень для майбутніх поколінь українців. Це дає можливість у віці стиглості досягти запасу не 290 м3, а біля 500-600 м3 на 1 гектарі.
Саме тому в 2018 році досвід вінничан щодо ефективних методів вирощування дубових лісів вивчався на всеукраїнському рівні, на виїзному засіданні колегії Держлісагентства.
- Науково обґрунтовані підходи до лісогосподарської і лісокультурної справи допомагають вирішувати питання підвищення продуктивності, товарності насаджень, поліпшення їхніх екологічних функцій і невиснажливого використання лісових ресурсів, формування біологічно стійких високопродуктивних насаджень, - зазначає А.О. Бондар.
Флагманом у впровадженні науково обґрунтованих, ефективних методів вирощування дубових лісів у лісовому господарстві Вінниччини є ДП «Вінницький лісгосп» (директор В.В.Попельнюк, головний лісничий Є.В. Ільченко). Саме Вінницький держлісгосп постійно приймає у себе делегації колег-лісівників з інших обласних управлінь з метою обміну досвідом. 
- Цього року наше підприємство під час весняної лісокультурної кампанії відтворило 144 га лісових культур, - розповідає Віктор Попельнюк. – При створенні майбутнього лісу дрібниць немає. Особлива увага приділяється проектуванню лісових культур, вирощуванню посадкового матеріалу в теплицях. ДП «Вінницький лісгосп» у достатній кількості вирощує посадковий матеріал із закритою кореневою системою (ЗКС): дуб звичайний, модрина європейська, дугласія. А це дає можливість після механізованої підготовки ґрунту за вдосконаленою технологією проводити і літню посадку лісових культур. Сіянці із ЗКС вирощують у сучасному тепличному комплексі та у Михайлівському лісництві.
Обов’язкова вимога - створення лісових культур стандартним посадковим матеріалом із прямим стовбуром. 
Посадку сіянців здійснюємо на розпушену смугу в гребінь, створений культиватором КЛБ-1,7 шляхом нагортання родючого ґрунту. Така поліпшена механізована технологія підготовки ґрунту дає можливість головній породі в рядах більше використовувати поживні речовини, сконцентровані за сторіччя в гумусовому горизонті ґрунту, сприяє максимальній приживлюваності саджанців лісових культур. Тому щорічний приріст культур дуба звичайного може складати 50-80 см.
За рахунок звуження міжрядь, ущільнення на площі ділянки збільшується кількість посадкових місць головної породи. Оптимальна відстань між рядами - 3-4 м, відстань між стовбурами - 0,7 м.
Вводимо до складу лісових культур горіх чорний, черешню звичайну, грушу звичайну, береку лікарську, бархат амурський, гікорі білий, гікорі гіркий, модрину європейську, модрину японську, псевдотсугу.
Вони виконують різні корисні функції, створюють цілісну і збалансовану систему біорізноманіття. Плодово-ягідні культури приваблюють пташок, які є природними ворогами комах-шкідників. Підгінні породи створюють умови для росту рівної деревини дуба, формують нижню частину стовбура. Усі ці породи вводяться чистими рядами до 20 – 25 % загальної кількості посадкових місць. 
В перші роки вирощування обов’язково проводимо три-, чотирикратний механізований догляд, щоб постійно обабіч рядів головної породи, особливо дуба звичайного, ґрунт був у зрихленому стані. В цьому році догляди за лісовими культурами буде проведено на площі 1700 га.
Застосування такої технології усуває негативний вплив трав’янистої рослинності та другорядних порід, покращує водний та температурний режим, сприяє інтенсивнішому росту лісових культур. При догляді за молодими насадженнями використовується дворядний культиватор 4-секційного КЛБ 1,7. Перевага такого догляду за лісовими культурами в тому, що за один прохід агрегат робить догляд із розгортанням та нагортанням ґрунту. Звичайним культиватором така робота виконується за два проходи. 
З метою формування ділового стовбура, починаючи з 2-3 річного віку, проводимо догляд за формою стовбура і кроною головних лісотвірних порід, не дивлячись на те, що посадковий матеріал сортується при викопуванні з розсадника.
При проведенні освітлення, прочищення, прорідження вирізаються супутні породи, які набувають віку стиглості у 45-60 років. Таким чином звільняється місце для максимального приросту деревини дуба звичайного. А прохідна рубка залишає найякісніші особини дуба.
При таких схемах посадки є можливість в достатній кількості визначити перспективні дерева (дерева майбутнього) і вести господарство на отримання високоякісної деревини. 
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ