31 Серпня 2017

Останнім часом в Україні, як і в Європі в цілому, спостерігаються випадки масового всихання лісових насаджень та зараження деревостанів шкідливими комахами та хворобами лісу.

Причина всихання та погіршення санітарного стану хвойних насаджень – різке підвищення середніх температур, зниження рівня грунтових вод, що згубно впливає на хвойні насадження, які мають поверхневу кореневу систему та не переносять високих температур. Ці ж фактори спричиняють всихання навіть дуба, граба та ясеня пристигаючого та стиглого віку.

Загальна площа осередків шкідників і хвороб лісу в лісових насадженнях держпідприємств лісового господарства області на даний момент складає 3862 га.

В таких умовах пріоритетним напрямком діяльності лісозахисної служби є розробка і впровадження біологічних засобів і методів боротьби зі шкідливими комахами та хворобами лісу. Ці засоби не шкодять довкіллю і застосовуються в лісах, де використання хімічних методів боротьби заборонено.

До вирішення проблеми захисту лісів залучаються не лише працівники державної лісової охорони, а й природоохоронні організації, жителі області, місцеві ЗМІ.

Для захисту лісу в першу чергу використовуються наземні заходи боротьби: в лісових масивах вивішено 18605 штук шпаківень, синичників, огороджено 343 мурашники.

Інвентаризація насаджень показала, що 1966 га потребують вибіркових санітарних рубок, 34,6 га – суцільних санітарних рубок. Санітарні рубки проводяться відповідно до планів санітарно-оздоровчих заходів, затверджених лісозахисним підприємством та Вінницьким ОУЛМГ, які складено на основі лісопатологічних обстежень з урахуванням періоду, специфіки і ступеня пошкодження відповідно до «Санітарних правил в лісах України».

Силами лісової охорони проведено санітарні обстеження лісових насаджень, здійснено невідкладні санітарно-оздоровчі заходи з метою недопущення накопичення сухостійної деревини, особливо біля населених пунктів, навколо доріг, аби попередити розповсюдження вторинних шкідників. Ліквідовано також засмічення лісових насаджень від побутових та інших відходів.

Загальний санітарний стан держлісфонду Вінниччини протягом 2017 року підтримується в належному стані. Санітарно-оздоровчі заходи, першочергово, проводяться в насадженнях, де відбувався природний відпад сухостійних, всихаючих, сильно ослаблених та засохлих дерев, а також в осередках шкідників і хвороб лісу.

Активно проводяться роботи по розчищенню лісових масивів поблизу автомагістралей та інших доріг загального користування, прибираються вітровальні дерева навколо об’єктів, що мають культурну або історичну цінність і у місцях масового відпочинку населення. Розчищено й облаштовано природні джерела питної води, які розташовані на землях лісогосподарського призначення.

 

Прес-служба Вінницького ОУЛМГ