На виїзному засіданні колегії Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства, що пройшло 21 липня на базі ДП «Тульчинське ЛМГ», розглянуто питання господарсько-фінансової діяльності держпідприємств лісового господарства за перше півріччя 2017 року, комплексного ведення лісогосподарського, лісопромислового та мисливського господарств.
Начальник управління Бондар А.О., відкриваючи засідання колегії підкреслив наступне: «В роботі лісівника найголовніше – лісові культури. Через 50-100 років покоління лісівників не будуть перейматися нашими сьогоднішніми щоденними справами, негараздами, рівнем зарплати і т. д. Ліси майбутнього дадуть нам оцінку! Передати державі високопродуктивні ліси – наш обов’язок. І роботу тульчинських лісівників будемо оцінювати, оглянувши різновікові лісові культури. Тому попередньо узгодженого маршруту об’їзду немає. Маршрут визначимо зараз. Бо лісові культури до об’їзду не готуються. Вони вже давно ростуть і чекають нашої об’єктивної оцінки!».
Аналізуючи роботу держпідприємств лісового господарства області Анатолій Омелянович наголосив на збільшенні надходжень для отримання максимальних прибутків, що дасть можливість вкладання необхідних коштів в розширене виробництво, підвищення середньомісячної зарплати, створення лісової інфраструктури, реорганізації і максимального завантаження власного деревопереробного виробництва, підвищення культури виробництва.
Красномовними є, на переконання Анатолія Омеляновича, результати трудового суперництва держпідприємств лісового господарства за перше півріччя 2017 року. В трійку лідерів впевнено ввійшли, виборовши «золото», «срібло» і «бронзу», ДП «Дашівське ДЛМГ», «Вінницький лісгосп», «Тульчинське ЛМГ” (директори, головні лісничі Кавуненко В.В., Криса В.Д., Попельнюк В.В., Ільченко Є.В., Поліщук В.А., Кілимник Г.П.). Наступають на п’яти першій трійці держлісгоспи, які зайняли 4-6 місця: Гайсинський, Іллінецький, Бершадський.
Це – гарний сигнал, стимул для подальшого підвищення ефективності лісогосподарського виробництва. І тут, за великим рахунком, все залежить від постійної, планомірної роботи всього трудового колективу держпідприємства, а не від ресурсної бази.
За перше півріччя 2017 р. держпідприємствами реалізовано продукції на суму 301 млн. грн. (120% до відповідного періоду м. р.). На ведення лісового господарства спрямовано 139,8 млн. грн. власних коштів. Реалізація на 1 га загальної площі земель зросла з 1157 грн. за перше півріччя 2016 р. до 1382 грн. за відповідний період 2017 р. Рентабельність усієї діяльності склала 8,9%.
Чисельність штатних працюючих - 1586 чоловік. На одного штатного працівника реалізовано продукції на суму 189779 грн. (проти 165111 грн.). Середньомісячна зарплата складає 155% до відповідного періоду 2016 р.
До Зведеного бюджету перераховано 98,6 млн. грн. (майже третина від загальної суми реалізації), в т. ч. до місцевого бюджету – 22 млн. грн. Єдиного соціального внеску перераховано 23 млн. грн.
Анатолій Омелянович наголосив, що першочерговим завданням у виробничій діяльності має бути збільшення частки інших надходжень: від мисливського господарства, побічного користування, реалізації різноманітного посадкового матеріалу, дров, декоративного посадкового матеріалу для озеленення населених пунктів...
З питань пожежної безпеки в лісах Вінниччини та порядку денного виступили на колегії перший заступник начальника ВОУЛМГ Діденко В.І., заступник начальника Колчанов А.В., начальник відділу маркетингу і збуту ДП «Вінницяліссервіс» Юрченко П.А., завідувач сектору мисливського господарства Мельник В.А.
Учасники засідання колегії оглянули виставку техніки для лісу ТзОВ «Д Лайт», м. Харків, побачили її в практичній роботі на лісових ділянках ДП «Тульчинське ЛМГ».
Високу культуру виробництва і цього разу продемонстровано на всіх об’єктах, які відвідали учасники колегії. Творчо попрацювали тульчинські лісівники, облаштовуючи вольєрне господарство, рекреаційні зони, розсадники...
Рівно два роки тому, 24 липня 2015 року, учасники виїзного засідання колегії побачили у тульчинських лісівників відремонтовані, доглянуті адмінприміщення держлісгоспу, Журавлівського, Шпиківського, Орлівського, Брацлавського лісництв, удосконалений новенький вольєр для напіввільного утримання диких свиней, підгодівельні майданчики, вежі для індивідуального полювання, мобільні вежі для збереження корму, окультурені водоймища і басейни у вольєрному господарстві, місце для розробки дичини, технічний пункт для реєстрації учасників полювання, проведення інструктажу, інформаційні стенди з усіх питань ведення лісового і мисливського господарства, організації полювання, рекреаційну зону "Маяки" з облаштованими місцями для розведення вогнища, скульптурами з дерева, місцями для відпочинку, ігор, розважальними куточками, еколого-просвітницькими стендами, пунктами реалізації декоративного та іншого посадкового матеріалу, вбиральнями, контейнерами для сміття....
Щорічно держлісгосп створює 140 га лісових культур в ДЛФ та 30 га захисних насаджень. Для успішного проведення лісовідновлення та лісорозведення постійно зміцнюється матеріально-технічна база. В Кирнасівському лісництві функціонує сучасний лісовий розсадник площею 12 га, де щорічно вирощується біля 1 млн. шт. сіянців. Створено 470 кв. метрів коробів, побудовано 710 кв. метрів теплиць, 550 кв. метрів - із крапельним та туманним зрошуванням.
Видно позитивні зміни, новий стиль роботи на нижньому складі, на Кирнасівському розсаднику, у Кирнасівському лісництві (лісничий Богдан Дубовий). Кругом видно руку дбайливого молодого господаря! І дбайливих господинь! Саме такою є Коршинська Олександра Валеріївна, помічник лісничого Орлівського лісництва. В чому й переконалися всі присутні, відвідавши розсадник декоративного посадкового матеріалу в Орлівському лісництві. Тут у відкритому грунті та із закритою кореневою системою вирощується 160 різновидів декоративних рослин. На площі 22 га вирощуються новорічні ялинки. Щорічно заготовляється 13000 кг насіння лісових порід.
Це – не просто виробничий підрозділ, Це – зона відпочинку, місце для проведення екскурсій, навчальних семінарів. Це база для значного розширення випуску декоративного посадкового матеріалу. Таке завдання поставив начальник управління Бондар А.О. перед дирекцією держлісгоспу. Підприємство щорічно будує по 1 км лісових доріг з твердим покриттям.
Побачене на колегії є справді свідченням нового, сучасного підходу до вирішення питань культури лісогосподарського виробництва. Стиль роботи, продемонстрований всіма підрозділами ДП "Тульчинське ЛМГ", заслуговує на увагу й повагу!
Оглядаючи лісові культури в Шпиківському, Орлівському, Кирнасівському лісництвах, Анатолій Омелянович підкреслив:
- Так, сьогодні ми побачили чимало цікавого. Адже дрібниць у виробничій діяльності держлісгоспів немає. Але все проходить: і ремонт, і щоденна нелегка робота, і будівництво.... Щось згодом зітреться з пам’яті. А лісові культури залишаються для наступних поколінь. За стан лісових культур, створених сьогодні, 10-20 років тому, мають відповідати всі, хто їх створював, доглядав і доглядає. А тут нічого не приховаєш! Тут видно і рівень лісничого, майстра лісу, їх сумлінність. Тут видно всі об’єми проведених робіт.
В мисливських угіддях з року в рік зростає поголів’я диких тварин. А секрет гарантованого і максимального надходження коштів від мисливського господарства - простий: створити для мисливців і диких тварин відповідні умови. Тому таку велику увагу, підкреслив Бондар А.О., ми приділяємо питанням кормовиробництва, облаштування кормових полів, вольєрного господарства, доведення щільності диких тварин до оптимального рівня...
Серйозно займаються і мисливством, і лісовим господарством, і культурою виробництва дашівські, тульчинські лісівники.
Площа мисливських угідь ДП «Тульчинське ЛМГ» - 52,5 тис. га, з них лісових – 23,2 тис. га, польових – 28,3 тис. га, 1 тис. га - водно – болотних. В угіддях нараховується 132 голови дикого кабана, 562 – козулі, 1106 - зайця-русака.
Для підвищення щільності диких звірів в мисливських угіддях проводиться цілий ряд біотехнічних заходів. Для підгодівлі мисливських тварин лісовою охороною та єгерською службою в цьому році буде заготовлено 12 тонн сіна, 12,5 тис. шт. гіллячкового корму,56,5 тис. шт. зернових снопиків, 40 тонн кукурудзи в початках, 20 тонн зерна і зерновідходів, 14 тонн коренепплодів. На території мисливських угідь є 89 годівниць, 168 солонців, 51 підгодівельний майданчик.
На території Журавлівського лісництва в 2012 році побудовано вольєр для напіввільного утримання дикого кабана площею 45 га. На території Брацлавського лісництва планується будівництво ще одного вольєра площею 250 га для утримання в напіввільних умовах оленя благородного, оленя плямистого, ланів та муфлонів.
Для послуг мисливців, покращення навиків стрільби з мисливської зброї господарство збудувало стрілецький тир.
Методи ведення і лісового, і мисливського господарства мають відповідати ринковим відносинам. В умовах кожного держпідприємства лісового господарства області необхідно створювати умови для розвитку вітчизняного та іноземного мисливського туризму. Адже небагато пройшло часу, а вже в практиці роботи вінницьких лісівників – вольєрні господарства, сучасні підгодівельні майданчики, вежі для індивідуального полювання, мобільні вежі для збереження корму, водоймища у вольєрному господарстві, місця для розробки дичини, облаштовані відповідно до ветеринарно - санітарних вимог, технічні пункти для реєстрації учасників полювання, проведення інструктажу, інформаційні стенди з усіх питань ведення мисливського господарства, організації полювання...
Сьогодні гостро стоїть питання енергетичної безпеки та незалежності України, економії газу. Тому Бондар А.О. поставив конкретне й чітке завдання: ефективно використати відновлювальні джерела енергії. Це питання нашого виживання, економії коштів.
Держлісгоспи області роблять все від них залежне, щоб максимально забезпечити споживачів дровами. Успішну роботу в цьому напрямку продемонструвало ДП «Тульчинське ЛМГ». Тут придбано дровокол електромеханічний, який за зміну переробляє 15 кубометрів дров’яної деревини на дрова колоті.
Після проведення лісогосподарських робіт залишається чимало хворосту. Тому останнім часом для зачищення і підготовки лісових ділянок під посадку лісу хворост спалювали або залишали для перегнивання.
Тепер тульчинські лісівники придбали подрібнювач АМ-120 БД, який за зміну переробляє 30 кубометрів хворосту й порубочних решток. Виготовлена дров’яна продукція для реалізації розфасовується в мішки. Таке паливо зручно зберігати й використовувати в будь-якому місці, спалювати в котлах, грубках.
Держлісгосп успішно виконав завдання, поставлене начальником обласного управління лісового та мисливського господарства Бондарем А.О. щодо створення пунктів по складуванню дров паливних, де проводиться природне їх підсушування та реалізація споживачам. Такі пункти функціонують в Шпиківському й Кирнасівському лісництвах, де накопичується підсушний фонд дров. Тут налагоджено їх розпилювання, розколювання, здійснюється навантаження і відпуск. Споживачі Вінниччини вже достойно оцінили таку продукцію і запропонований лісівниками сервіс.
А це, як підкреслив Бондар А.О., – додаткові надходження в касу підприємства і вирішення стратегічного завдання, поставленого державою перед кожним українцем: домогтися енергетичної незалежності!
На базі ДП «Тульчинське ЛМГ» створено чотири учнівські лісництва. В Орлівському лісництві висаджено дубовий гай із 500 шт. дуба звичайного в пам’ять про Твердохліба П.Т., начальника обласного управління лісового господарства в 1968-1991 роках, уродженця с. Орлівка.
Держлісгосп в Тульчинському районі є одним із найбільших наповнювачів державного й місцевого бюджетів. Лише за перше півріччя 2017 року до Зведеного бюджету перераховано 19 млн. 635 тис. грн., єдиного соціального внеску – 3 млн. 22 тис. грн. Обсяг реалізованої продукції у 2017 році склав 37 млн. 833 тис. грн. – 116% проти першого півріччя 2016 року. На ведення лісового господарства спрямовано 13 млн. 632 тис. грн.
Середньомісячна зарплата склала 168% проти першого півріччя 2016 р. Рентабельність виробництва у 2017 році - 18,7%. Кількість працюючих у першому півріччі - 181 чоловік.
Тульчинські лісівники, очолювані вмілим організатором лісогосподарського виробництва Поліщуком Віктором Анатолійовичем, чудово розуміють всі виклики сьогодення.
Тут працює згуртована команда однодумців, професіоналів високого гатунку. Злагоджено працюють служби головного лісничого Кілимник Галини Петрівни, головного інженера Макодзьоби Романа Миколайовича, головного економіста Пархонюк Майї Сергіївни, головного бухгалтера Білецького Олега Олександровича.
Тульчинські лісівники виконують завдання, поставлене начальником обласного управління лісового та мисливського господарства Бондарем А.О.: використати всі резерви для покращення фінансово-економічного стану підприємства, реалізувати всі пропозиції ВОУЛМГ щодо підвищення рентабельності та прибутковості лісогосподарської та лісопромислової діяльності, мисливського господарства, лісозаготівельного та деревообробного виробництва, розвитку дорожньої мережі.
Тут зробили всі види господарської діяльності ефективними, заробляють кошти, щоб виконати державну програму заліснення Вінниччини, покрити всі витрати, сплатити податки, дати працівникам достойну зарплату. Колектив сумлінною багаторічною працею доказав свою здатність вирішувати будь-які проблеми.
Станіслав Вовк