19 Груденя 2019

Високопродуктивні дубові гаї - візитівка лісівників Вінниччини. І справді, застосовуючи наукові підходи, передові сучасні технології до підготовки грунту, вирощування посадкового матеріалу, створення та догляду за лісовими культурами, лісівники Вінниччини вирощують високопродуктивні ліси майбутнього. І діляться досвідом із колегами. Лісові культури у зразковому стані мають усі лісництва ДП «Вінницький лісгосп».

Перша умова – якісна підготовка грунту на зрубі головного користування під майбутні насадження.
Лісівники практикують поліпшену механізовану технологію підготовки грунту трактором МТЗ-82 в агрегаті з ПКЛ-70 та КЛБ-1,7 впродовж останніх років. Такі вдосконалення у процесі підготовки грунту для створення лісових культур дають змогу ефективно розпушити грунт та створити «гребінь», в який потім і висаджується саджанець тієї чи іншої лісової культури.
Друга умова – догляд за лісовими культурами.
Без своєчасного та системного догляду за лісовими культурами високопродуктивних культур дуба звичайного не буде. Адже від якісного догляду залежить приживлюваність і ріст лісових культур. Догляд за молодими насадженнями у лісництвах Вінницького держлісгоспу здійснюється з використанням дворядного культиватора 4-секційного КЛБ 1,7. Перевага такого догляду за лісовими культурами в тому, що за один прохід дана техніка робить догляд із розгортанням та нагортанням ґрунту. Звичайний трактор зробив би таку роботу за два проходи. Таким чином відбувається економія ресурсів та часу.
Основна мета доглядів за лісовими культурами – створення умов для росту головних лісоутворюючих порід, покращення водного та температурного режиму, усунення негативного впливу трав’янистої рослинності та другорядних порід, покращення водного та температурного режимів, сприяння інтенсивнішому росту лісових культур, особливо в перші роки. Також немаловажливим є те, що знищення бур'янів та трави знижує ймовірність поширення вогню в лісових масивах.
У перші роки вирощування обов’язкове проведення 3,4 - кратного механізованого догляду, щоб постійно обабіч рядів головної породи, особливо дуба звичайного, ґрунт був у зрихленому стані.
Крім механізованого, застосовують і ручний догляд, особливо у перші роки після створення культур.
Порівняно нещодавно - впродовж останніх двох років - у догляді за лісовими культурами вінницькі лісівники використовують трактор із мульчером. Основна мета такого догляду – знищення у міжряддях небажаної рослинності, яка пригнічує ріст основних лісоутворюючих порід. Мульчер перебиває на дрібну фракцію скошену рослинність, яка таким чином перегниває, збагачуючи ґрунт поживними речовинами. А ще перевага мульчера – ширина його захвату становить 2 метри, що забезпечує швидкість виконання роботи та економію часу, ресурсів у порівнянні із мотокосою.
У 2019 році лісівниками Вінницького лісгоспу було проведено доглядів за лісовими культурими у держлісфонді на площі 1778 га, що є 138 % до виконання плану. З них переважна більшість (72%) належить механізованому догляду. У нових лісах проведено за поточний рік доглядів на площі 30 га.
Крім того, уже проведено роботу із підготовки грунту для створення лісу у наступному, 2020 році (28 га).
Таким чином, Вінницький держлісгосп виконує усі технологічні вимоги для створення високоякісних, високопродуктивних лісових культур, які мають хорошу приживлюваність, приріст, зразковий стан.