Чотири роки тому Вінницький лісгосп перший серед держпідприємств лісового господарства Вінницького ОУЛМГ встановив комплекс для довготривалого зберігання насіння дуба у стані біологічного спокою. З тих пір досвід вінницьких лісівників узяли за зразок інші лісгоспи (Жмеринський, Тульчинське ЛМГ, Гайсинський). ДП «Вінницькой лісгосп» знову цієї осені завантажує холодильник свіжим насінням.
Таку технологію вінницькі лісівники впроваджують для стабільного забезпечення насінням дуба звичайного. Гарне плодоношення дуба настає в середньому через 2-4 роки. На Вінниччині це є основна лісотвірна порода, тому у неврожайні роки раніше виникала проблема виконанням планів зі збору насіння.
- Таким чином ми матимемо достатню кількість жолудя дуба звичайного в «неврожайні» роки, що забезпечить вирощування достатньої кількості стандартного садивного матеріалу для створення лісових культур, - розповідає головний лісничий ДП «Вінницький лісгосп» Євген Ільченко.
Підготовка жолудя до зберігання у холодильній установці включає калібрування насіння, флотацію, термотерапію, хімічну обробку.
Спочатку насіння перебирається, відкидають дрібне та неякісне (пошкоджене, червиве, порожнисте тощо). Далі завантажують жолудь у прилад для флотації, де насіння занурюють у воду та декілька разів перемішують. Здоровий жолудь тоне, пустотілий або пошкоджений - спливає на поверхню води.
Далі – термотерапія, яка дає можливість при температурі 38-40 градусів за Цельсієм пропарити насіння протягом 2,5 годин і знищити можливих шкідників, грибкові захворювання.
Потім після просушування відбувається процес хімічної обробки жолудя. У змішувач додають фунгіцид, який рівномірно розподіляється по всьому насінню.
Далі насіння висипають у спеціальні пластикові ємності і відправляють у холодильник. Тут воно зможе знаходитися у стані біологічного спокою 2-3 роки.
У Вінницькому лісгоспі цієї осені до холодильної установки планують завантажити до 7 тонн жолудя. Всього цього року у Вінницькому лісгоспі зібрали 10 тонн лісового насіння.
Завершують збір лісового насіння й інші лісгоспи Вінницького ОУЛМГ. Усього заготовили 89 тонн насіння, з якого левова частка традиційно належить жолудю дуба звичайного, а саме – 68 тонн. У холодильник камерах лісгоспів усього на сьогоднішній день зберігається близько 16 тонн жолудів. У такому стані вони не втрачають здатності до пророщування протягом кількох років.
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ