07 Серпня 2023

 

Лісівники зводять значення лiсу до десяти заповідей.

1. Лiси дають життєдайне повiтря, кисень, тiнь, продукти рослинного i тваринного походження.

Гектар лiсу видiляє 3-4 тонни кисню i поглинає 4-5 тонн вуглекислого газу, здатний вiдфiльтрувати 50-70 тонн пилу.

2. Лiси дають нi з чим незрiвнянну деревину. Завжди необхiдно зберiгати “зелений баланс”: новi посадки повиннi покривати вирубку хоч би один до одного.

3. Лiс покращує родючість ґрунту, оберiгає його вiд ерозiйних процесiв, запобiгає воднiй ерозiї, охороняє водойми вiд замулювання, позитивно впливає на повноводдя рiчок, сприяє накопиченню вологи.

4. Лiс - мiсце вiдпочинку, яке несе радiсть, натхнення.

5. Лiси сприяють нашому оздоровленню, заспокоюють нервову систему, позбавляють людину вiд стресiв, лiкують сердечнi недуги i заспокоюють душу. Лiсовi плоди i ягоди – багатюще джерело вiтамiнiв, вуглеводiв, бiлкiв, жирних олiй, органiчних кислот, рiзних ароматичних сполук, амiнокислот, мiкроелементiв.

6. Старi та напіввсохлі дерева не повиннi нiкого дратувати. Ставтеся до них, як до солдатiв, якi виконали свiй обов'язок. Українська народна мудрість гласить: “Вiкове дерево – це свiт, гiлки - язики, птахи – апостоли”.

Вiковi дерева – дерева мудростi i справедливостi. Вони – вiдображення вiкового вiдношення до них, результат дiяльностi багатьох поколiнь, важлива частина ландшафтiв. Недарма чехи говорять: “Зустрiнеш старе дерево - знiми капелюха”.

7. Зрозумійте і бережіть невидиме життя лiсу, пов'язане з мiкроорганiзмами ґрунту й опалого листя. Вiд них у значнiй мiрi залежить здоров'я лiсу.

Не спалюйте опале листя дерев, кущів, воно допомагає рослинам пережити зимові незгоди. Опале листя - це цінне добриво.

8. Збираючи дикі ягоди, плоди, гриби, не знищуйте дерева, кущi, грибницi. Наступного року ви знову прийдете за “дарами лiсу”.

Любителi тихого полювання добре знають, що кожному грибу відповідає конкретна порода дерева. Бiлий гриб шукають у дубовому гаю, пiдберезники – пiд кроною бiлокорої берiзки, за маслюками йдуть у сосняки...

Гриби і дерева не можуть iснувати один без одного. Без грибiв немає лiсу. Не виривайте гриби разом з грибницею, тодi й дерева гинуть!

9. Якщо у лiсi зустрiнете звiра, не лякайте його, вiднесiться до нього як старший брат. Не знищуйте пташине гнiздо чи звірячу нору. Не руйнуйте мурашники. Не чіпайте дупло. Пам'ятайте: лiс для них – житло, а вони для лiсу – професійні санiтари.

10. Принесiть з лiсу приємнi враження. Пишайтеся його красою, бо лiс – то споконвiчна скарбниця. Лiс – гордість кожного народу, його візитівка.