19 Липня 2019

Сьогодні ми ламаємо невеличкі стереотипи. Кажуть, що молодь не хоче працювати у лісовому господарстві, шукаючи місць «тепліших» та перспективніших, принаймні з погляду оплати праці. А ще кажуть, що «тонка» робота з насінням та вирощуванням посадкового матеріалу – то не грубих чоловічих рук справа. Але у лісовому господарстві Вінниччини 83 відсотки працюючих – чоловіки, і на посадах майстрів розсадників – лише одна жінка. Майстри розсадників Вінницького, Крижопільського, Іллінецького лісгоспів – ще зовсім молоді хлопці, проте це відповідальні, працьовиті та перспективні лісівники. Ті, які вкладають всій щоденний труд у майбутнє лісового господарства, у майбутні ліси України.

Теплиці та розсадники жартома називають пологовим відділенням та дитячим садочком для майбутнього лісу. Тут народжуються не лише майбутні дерева, а й окраса для приватних господарств та вулиць населених пунктів – декоративні породи. Тут посадковий матеріал проростає з насіння у коробах, у полістиролових касетах, у відкритому ґрунті чи у теплицях, а ще вкорінюються живці майбутніх саджанців способом зеленого живцювання. Саме в теплично-парниковому господарстві ця зелена «малеча» підростає, кріпне, проходить загартовування і поступово готується до дорослого життя - висаджування у відкритий ґрунт. Тому всі держпідприємства Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства з великою відповідальністю та на високому рівні займаються теплично-парниковим господарством. Минулого року лісгоспи виростили 10,6 млн. шт. садивного матеріалу в асортименті 51 порода. Держпідприємства повністю забезпечені власним садивним матеріалом для створення лісових культур, озеленення садиб підприємств.
Ніхто не сперечається, що відповідальної роботи та щоденних клопотів на розсадниках вистачає. У ДП «Крижопільський лісгосп» цю справу очолює майстер постійного лісового розсадника Каменчук Віталій Андрійович. Любов до лісу у нього у крові – у їхній родині батько, мати і його брат – лісівники. Родом 26-річний Віталій із Могилів-Подільського, батько Андрій Миколайович працює провідним лісопатологом ДСЛП «Вінницялісозахист», мати Галина Володимирівна – інженер з охорони та захисту лісу ДП «Могилів-Подільський лісгосп», старший брат Андрій Андрійович – лісничий Володарського лісництва  Білоцерківського лісгоспу Київського обласного та по м. Київ управління лісового та мисливського господарства. Після закінчення навчання у Національному університеті біоресурсів і природокористування України (факультет лісового господарства) Віталій у січні 2016 року починає працювати у Крижопільському лісгоспі на цій посаді.
Тут же, на територій розсадника, у лісовій глибинці за кілька кілометрів від найближчого населеного пункту, він і живе у службовому житлі. І хоч молодий лісівник поки що без господині, та зразу кидаються в вічі охайність, чистота та порядок на подвір’ї та території розсадника.
Постійний лісовий розсадник Крижопільського лісгоспу – це 20 гектарів, на яких розташовані посівне відділення (74 кв. м), відділення живцювання (99 кв. м), піднавіси для притінення, шкілка декоративних порід, 3 гектари малини, насіннєве сховище.
Андрій Сергійович Семенюк – майстер дільниці з вирощування посадкового матеріалу ДП «Вінницький лісгосп». Дільниця знаходиться на території садиби лісгоспу, включає сучасну теплицю з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою площею 500 м. кв., притінювальний піднавіс для загартовування садивного матеріалу площею 500 м. кв., майданчик із вирощування декоративного посадкового матеріалу. 23-річний лісівник отримав освіту у Житомирському аграрному університеті, факультет лісового господарства. А у лісовому господарстві працює, незважаючи на досить молодий вік, уже 5-й рік. Спочатку був майстром лісу у Вінницькому лісгоспі, а впродовж останніх трьох років - майстер дільниці. Його батько 15 років працює водієм у цьому ж лісгоспі.
Андрій – працьовитий, активний та перспективний лісівник, у якого завжди на роботі порядок, молоді саджанці та сіянці доглянуті. Робота на дільниці – відповідальна. Одні сіянці сходять, інші – підростають. Адже Вінницький лісгосп – перший в області у системі лісового господарства почав вирощувати сіянці дуба, модрини, береки із закритою кореневою системою і поки що – перший за кількістю вирощуваного матеріалу із ЗКС. Цього року тут дуб у ЗКС висівали двома партіями, по 82 тисячі штук кожна. Також часто приїжджають у Вінницький лісгосп колеги-лісівники вивчати досвід, тому на цій дільниці порядок – у будь-яку пору доби. Нещодавно Андрій одружився.
 
Сіянці та саджанці у молодих надійних руках і в Іллінецькому лісгоспі. «Колискою лісу» тут опікується 23-річний майстер постійного лісового розсадника Іллінецького лісництва Юрчук Назар Юрійович. Освіту отримав у Іллінецькому державному аграрному коледжі, а потім навчався заочно ще в Уманському національному університеті садівництва. Одружений. У лісовому господарстві працює другий рік, але захоплювався цією професією ще з дитинства, а у старших класах підпрацьовував робочим у лісгоспі. У підпорядкуванні розсадника – 36,6 га території, парники для живцювання декоративних порід, короби для вирощування шпилькових порід. Минулого року тут була встановлена нова сучасна теплиця площею 450 м кв. з системою автоматичного поливу, де вирощується виключно садивний матеріал лісоутвлрюючих порід із закритою кореневою системою, у полістиролових касетах. Цього року встановлили тут для сіянців із ЗКС і підпритінювальний намет площею 450 м. кв., облаштований системою туманного поливу. 
От такі сучасні методи, технології використовують лісівники Вінниччини для вирощування високопродуктивного та біологічно стійкого лісу. І головне – таку важливу ланку у виробництві довіряють молодим, але відповідальним лісівникам. А молодим кадрам завжди є з ким порадитись – у лісовому господарстві Вінниччини працює чимало досвідчених інженерів лісових культур, майстрів лісу, лісничих, головних лісничих, директорів держпідприємств.