Сходить останній зимовий сніг, а у лісі, крім ніжних перцвітів, з-під снігу яскравіє строкате, різнобарвне... сміття. Щороку лісівники Вінниччини прибирають сотні кілограмів результатів життєдіяльності сучасної цивілізації! Чому так? Сміття ж у лісі не росте, а ростуть квіти, трава, кущі, дерева? Сміття залишають сучасні люди.
За минулий рік державна лісова охорона лісгоспів Вінницького ОУЛМГ зловила за руку 61 лісопорушника, які намагались незаконно залишити сміття у лісі. На них було накладено 25,9 тисяч гривень штрафів. І крім того, порушник повинен прибрати сміття. Найактивніше працювали у цьому напрямку минулого року гайсинські лісівники (оштрафували за сміття на суму 7,2 тис. грн.) та тульчинські (на суму 6,8 тис. грн.).
А ще лісівники прибрали протягом минулого року у лісах 43 стихійні сміттєзвалища. Загальна їхня площа становить приблизно 2 га. Цілий сміттєвий полігон, якщо зібрати докупи...
Раніше, коли не було стільки пластику, штучних упаковок, як і, власне, не було стільки одягу, іграшок, техніки, засобів гігієни тощо, проблеми засміченості лісових та житлових масивів просто не існувало.
Сьогодні ж ми щодня продукуємо надто велику кількість сміття. А питання сортування сміття, вторинної переробки не мають загальнодержавного вирішення. Так, звісно, є певні місцеві ініціативи, приміром, у Вінниці волонтери постійно прибирають зони відпочинку за містом, набережну, діє проект «Екомобіль» чи сортують сміття окремі ОСББ.
Однак, якщо держава не здатна цю проблему комплексно вирішити і жорстко поставити на контроль, це не означає, що громадяни мають право вести себе як варвари. Це має стати питанням честі і гідності кожного з нас. Натомість для багатьох українців норма поведінки - викинути непотріб з вікна автівки на узбіччя траси, завезти будівельне сміття з дачі у сусідню лісосмугу, залишити пляшки від напоїв і упаковки від чипсів після пікніка у лісі...
- Несанкціоновані сміттєзвалища на території лісових масивів найчастіше утворюють у ярах, балках, кар’єрах. Таким чином, при відсутності системи захисту ґрунтових вод та інших очисних систем відбувається забруднення повітря і води, - розповідає заступник начальника відділу лісового господарства Вінницького ОУЛМГ І.В.Попадюк. - Також звалища часто підпалюють, у результаті чого у повітря виділяється багато шкідливих хімічних сполук, у тому числі токсичні речовини (солі заліза, свинцю, цинку, ртуть та пестициди, розчини та фарбники). Крім того, підпал стихійних сміттєзвилищ загрожує виникненню лісових пожеж.
А ще сміття, яке не розкладається десятки і сотні років, є вбивчим для тварин, що потрапили у пастку пластикових пакетів, пляшок, сіток...
Законодавство передбачає покарання за засмічення лісу. Згідно із ст. 73 "Засмічення лісів відходами" Кодексу України про адміністративні правопорушення, це порушення тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти п’яти (425 грн.) до п’ятдесяти (850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Лісівники Вінниччини закликають населення берегти природу і дотримуючись правил поведінки у лісі. Для відпочиваючих облаштовані рекреаційні пункти з місцями для розведення вогнища, з урнами, дитячими майданчиками, альтанками.
Українці здавна славились своєю любов’ю до краси в усьому. До гарних, обсаджених квітами садиб, квітучих садочків, чепурних білобоких хатинок і до чистоти. Сьогодні наші прапращури б вельми подивувались такій неохайності, такій недбалості у ставленні до природи, а отже – і до себе.
Відновлюймо наші древні українські традиції, робімо життя чистішим!