06 Червня 2019

Вінницькі лісівники мають досвід вирощування лісів майбутнього, яким охоче діляться з колегами-лісівниками України. Сьогодні з дводенним робочим візитом до вінничан завітали головні лісничі та інженери з лісових культур держлісгоспів України, які проходять курси підвищення кваліфікації в м. Боярка, в "Укрцентркадриліс".

 

Штучне відтворення лісів є одним із важливих і пріоритетних завдань в роботі лісівників. Формування майбутніх високопродуктивних насаджень – процес багаторічний. Довгим і трудомістким є шлях від однорічного саджанця до зрілого високопродуктивного лісу. Тут все має значення: і правильно підготовлений грунт, і якісний стан саджанців, і вчасність посадки, професійність кадрів... 
Колег-лісівників зустріли на центральній садибі ДП «Вінницький лісгосп» перший заступник начальника Вінницького ОУЛМГ Діденко Віктор Іванович, директор та головний лісничий Вінницького лісгоспу Попельнюк Віктор Васильович, Ільченко Євгеній Віталійович. Відбулася предметна розмова з багатьох питань ведення лісового господарства не лише на Вінниччині, а й в тих регіонах, звідкіля приїхали учасники зустрічі. Діденко В.І. ознайомив гостей з досвідом роботи лісівників Вінниччини з вирощування високопродуктивних культур дуба звичайного.
Два дні працюватимуть гості на базі ДП "Вінницький лісгосп", ДП "Іллінецький лісгосп", ДП «Дашівське ДЛМГ», ДП «Гайсинський лісгосп».
На Вінниччині, де дубові гаї складають 80% площ лісових угідь, – найкращі умови вирощування дуба. В перший день роботи гості оглянули теплицю з вирощування посадкового матеріалу з закритою кореневою системою ДП «Вінницький лісгосп» та лісові культури Вінницького, Прибузького, Демидівського лісництв, елітно-насіннєвий комплекс дуба звичайного і високопродуктивне модриново-дубове насадження в Турбівському лісництві, лісівничо-екологічний просвітницький пункт «Лісопарк» Вінницького лісництва ДП „Вінницький лісгосп”.
Лісівники прослідкували весь технологічний процес створення лісу: від саджанця до зрілого лісу. Попельнюк В.В., Ільченко Є.В., інженер з лісових культур Луценко С.Л. детально представили роботу дільниці з вирощування посадкового матеріалу ДП «Вінницький лісгосп». Саджанцям із закритою кореневою системою, вирощування яких третій рік практикує ДП «Вінницький лісгосп», – усього 3 місяці! У середньому висота сіянців - 15 см! Перша партія сіянців дуба звичайного із ЗКС на даний час проходить загартовування у умовах притіненого піднавісу. Відкрите сонячне проміння не потрапляє на ніжні молоді листки, тут вони перебувають на повітрі, отримують відповідний полив і чекають на посадку – за потреби літню, але більшість – на осінню 2019 і весняну 2020 року на землях держлісфонду. А це 82 тисячі молодих дубочків! Друга партія такою ж кількістю уже посіяна у касетах і пророщується поряд у сучасній теплиці площею 500 кв. м. 
- Відповідний температурний режим, оптимальне зволоження, яке забезпечується автоматизованою системою поливу, спеціальний субстрат, у який висівають жолудь, сприяють швидкому сходженню та росту сіянців, - розповідає Попельнюк В.В.
А ще субстрат, з яким висаджують сіянці із ЗКС, дає енергію росту дубові у перший і навіть другий рік після посадки. Крім того, такі сіянці приживаються 100-відсотково і дозволяють створювати лісові насадження впродовж усієї вегетаційної частини року.
Лісівники ДП «Вінницький лісгосп» спеціально вивчали досвід роботи колег-лісівників Польщі з питань вирощування високоякісного стандартного садивного матеріалу. Вперше в практиці роботи держпідприємств лісового господарства Вінницького ОУЛМГ у Вінницькому лісгоспі застосовують холодильні камери для зберігання насіння дуба звичайного в умовах біологічного спокою. Тут успішно функціонують усі ланки цього сучасного технологічного процесу: калібрування насіння, флотація, термотерапія, хімічна обробка, завантаження у холодильну установку. Обладнання для флотації та термотерапії виготовлено власноруч майстрами за розробкою працівників Вінницького держлісгоспу.
Гості, оглянувши лісові культури в ДП "Вінницький лісгосп", переконалися, що ефективним є розміщення культур дуба звичайного при ширині міжрядь 3-4 м., інколи і 2, а не 6 і більше метрів, як це було раніше. До складу лісових культур чистими рядами вводяться (20-25%) горіх чорний, черешня звичайна, груша звичайна, берека лікарська, бархат амурський.
Посадка сіянців здійснюється на розпушену смугу в створений гребінь та обов’язково проводиться 3-4-кратний механізований догляд в перші роки вирощування. При такій технології вирощування досягаються найвищі лісівничо-таксаційні показники деревостанів та найбільша їх господарська цінність, збільшується кількість дерев головних порід, підвищується продуктивність насаджень, вихід цінних сортиментів та прибуток від реалізації деревини з одиниці площі, зайнятої лісом.
Про вірність обраної технології засвідчує значна кількість високопродуктивних ділянок лісових культур з запасом стовбурової деревини від 450 до 550 кбм на 1 га у віці стиглості.
Колеги-лісівники відзначили, що досвід вінничан – неоціненний.. У вінничан є чому повчитися і лісівникам України, і зарубіжним колегам.