Начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства А.О. Бондар ставить перед директорами держлісгоспів постійну вимогу: стан лісових культур – найважливіший критерій оцінки роботи кожного директора, кожного лісівника зокрема та держлісгоспу в цілому. Адже мало просто посадити ліс. Високопродуктивні, біологічно стійкі лісові насадження самі не виростуть! Тому в ці спекотні літні дні найголовніше завдання – провести вчасні та якісні догляди за лісовими культурами.
За перше півріччя 2021 р. лісівниками Вінниччини проведено догляди за лісовими культурими у держлісфонді на площі 5895 га, при плані 4076 га т(майже 145 % виконання плану). З них переважна більшість належить механізованому догляду. У нових лісах за даний період проведено догляди на площі 141 га.
Найбільші об’єми роботи із доглядів за культурами виконали ДП «Крижопільський лісгосп» - 822 га, ДП «Гайсинський лісгосп» - 795 га, ДП «Вінницький лісгосп» - 729 га.
Догляд за молодим лісом дуже трудомісткий, вимагає значних затрат людської кваліфікованої праці і коштів на його проведення. Тому лісівники на всіх етапах догляду за лісовими культурами впроваджують новітні методи, застосовують широку механізацію основних робіт. Щоб виростити високопродуктивний ліс, потрібна багаторічна робота не одного покоління лісівників Вінниччини.
По-перше, на всіх ділянках для якісного проведення механізованих доглядів за насадженнями при створенні лісових культур проведено пониження пнів.
По-друге, для проведення механізованих доглядів, освітлення та освітлення у незімкнутих лісових культурах держлісгоспи використовують мульчери, подрібнювачі, наприклад, «Kansas-170», який агрегатується з трактором МТЗ-82. Таке обладнання дає значний економічний ефект. За одну зміну за допомогою цієї техніки можна обробити до 4 га. На виконання такого об’єму робіт при ручному догляді знадобилося б 10-15 днів одній людині.
За допомогою подрібнювача можна проводити догляди у насадженнях до 10 років. Нова техніка досить швидко та якісно дозволяє звільнити міжряддя у лісових культурах від небажаної деревної, чагарникової рослинності та бур’янів. Подрібнювач зрізує та подрібнює небажану рослинність, а уся зрізана біомаса залишається на місці для перегнивання, що поповнює ґрунт поживними речовинами. На відміну від ручної праці з використанням кущорізів при такому механізованому догляді не створюється захаращеність неліквідними хмизами, що дає можливість виконувати інші технологічні операції та знижує ймовірність виникнення і поширення вогню у лісових масивах.
Основна мета доглядів за лісовими культурами – створення умов для росту головних лісоутворюючих порід, покращення водного та температурного режиму, усунення негативного впливу трав’янистої рослинності та другорядних порід, покращення водного та температурного режимів, сприяння інтенсивнішому росту лісових культур, особливо в перші роки. Також знищення бур'янів та трави знижує ймовірність поширення вогню в лісових масивах. У перші роки вирощування обов’язкове проведення 3,4 - кратного механізованого догляду, щоб постійно обабіч рядів головної породи, особливо дуба звичайного, ґрунт був у зрихленому стані.
Держпідприємства лісового господарства Вінниччини постійно технічно переозброюють лісогосподарське виробництво. Адже оновлення та зміцнення матеріально-технічної бази підприємства є неодмінною умовою ефективної роботи сучасного держлісгоспу.
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ