31 Травня 2023

 

Лісівники Вінницької філії високопрофесійно займаються лісорозсадницькою справою, вирощуванням якісного посадкового матеріалу із відкритою та закритою кореневою системою.

Філія «Вінницьке лісове господарство» залучає значні ресурси для щорічної заготівлі 17-18 тонн лісового насіння та вирощування 1,2-1,5 млн. шт. якісного посадкового матеріалу. Сучасний теплично-парниковий комплекс включає в себе теплицю площею 500 кв. м на центральній садибі Вінницької філії. Тут вирощується до 200 тис. шт. сіянців деревних та чагарникових порід, зокрема дуба звичайного, береки лікарської, модрини, дугласії.

У теплиці встановлено сучасні автоматизовані системи поливу. Посадковий матеріал вирощують в палетах багаторазового використання, заповнених субстратом. Перед закладенням у грунт кожна насінина перевіряється на якість. Для цього сікатором зрізають основу жолудя, щоб роздивитися насінину. Відповідний температурний режим, оптимальне зволоження сприяють швидкому сходженню та росту сіянців.
Для загартування посадковий матеріал переміщують в намети площею 500 кв. м. з автоматизованою системою поливу. Відкрите сонячне проміння не потрапляє на ніжні молоді листочки. Тут вони перебувають на повітрі, отримують відповідний полив і чекають на посадку.

Функціонує ще один намет площею 400 кв. м. для вирощування декоративного посадкового матеріалу. Діє сучасна теплиця площею 300 кв. м і у Михайлівському лісництві. Тут виготовлено 5 парникових коробів, кожен площею 56 кв. м.

Цього року лісівники філії “Вінницьке лісове господарство» (директор Станіславов О,В., головний лісничий Ільченко Є.В.) у своєму теплично-парниковому комплексі вже заклали у палети першу партію сіянців цих порід – 75 тис. шт. Друга партія також складатиме 75 тис. шт. (разом 150 тис. шт.). У теплиці Михайлівського лісництва закладено 50 тис. шт. Це вже восьмий рік вінницькі лісівники створюють посадматеріал для заліснення за такою методикою. Вони першими серед підприємств лісового господарства Вінниччини почали вирощувати та створювати лісові культури сіянцями із ЗКС. І вдало передали свій досвід іншим.
- Створення лісових культур посадковим матеріалом із закритою кореневою системою (ЗКС) забезпечує надійну, практично стовідсоткову приживлюваність, - розповідає директор підприємства О.В. Станіславов. - Адже коріння не травмується під час посадки, сіянці висаджуються у відкритий ґрунт разом із спеціально підготованим субстратом, сприятливим для росту молодих насаджень. А ще цей метод дозволяє здійснювати посадку протягом усієї вегетативної частини року, що дає можливість заліснювати зруби влітку, не допускаючи шкідливої забур’яненості. Створюють лісові культури сіянцями із ЗКС вручну з застосуванням спеціального пристрою.