На підставі листа Державного агентства лісових ресурсів України № 06-24/4960-16 від 01.09.16 р. з метою вивчення передового досвіду у веденні лісокультурної справи, вирощення посадкового та декоративного посадкового матеріалу з закритою кореневою системою, з 05.09.16 р. по 09.09.16 р. делегація ДП "Вінницьке лісове господарство" в складі 4 осіб: директора лісгоспу Попельнюка Віктора Васильовича, головного лісничого Ільченка Євгенія Віталійовича, інженера лісових культур Луценка Сергія Леонідовича, помічника лісничого Вінницького лісництва Лєсніченка Сергія Олександровича. провела робочу поїздку до республіки Польща.
Дана поїздка була проведена з метою вивчення передового досвіду у вирощуванні сіянців, особливо дуба звичайного з закритою кореневою системою та традиційним шляхом у лісових розсадниках Польщі. У ході поїздки було також вивчено передові технології вирощення декоративного посадкового матеріалу на приватному розсаднику поблизу м. Варшави (Sutkowscy).
Поїздка була розпочата в регіональній дирекції лісів в Любліні. Пройшло спілкування з директором та його заступниками. Розглянуто структуру управління лісами. Щоб подивитись безпосередньо вирощування сіянців з закритою кореневою системою було запропоновано поїхати в надлісництво COSCIERADOV де ознайомились з приміщенням, структурою надлісництва і поїхали в лісництво Szkot karskic Marynopole. Там було детально оглянуто сучасний комплекс по вирощуванню сіянців лісових порід з закритою кореневою системою, починаючи від лісового насіння і до саджанців з закритою кореневою системою, оглянуто сучасний інвентар та засоби переробки лісового насіння, холодильні камери для його зберігання. Ознайомлено з технологіями посадки насіння в контейнери для його подальшого вирощування. Оглянуто технологію вирощування сіянців в сучасних теплицях, та механізми для догляду за лісовими культурами, системи автоматизованого поливу сіянців у теплицях і у відкритому ґрунті. Також було оглянуто вирощування сіянців на традиційному лісовому розсаднику з поливом.
Відвідали надлісництво Bielska Podlaskim, лісництво Grabowec, надлісництво Suwalki, господарство Sikolkarskic
Далі оглянули приватний розсадник декоративних рослин площею біля 300 га Sutkowscy розміщений неподалік від Варшави. Розсадник є одним з найбільших у Польщі. Переважна більшість площі розсадника, більше 90%, - це відкритий грунт.
Побували в регіональній дирекції в Lodzi. Ознайомились з структурою надлісництва, спілкувались з директором та керівництвом надлісництва. Разом з директором поїхали в надлісництво Grotniki, лісництво Zrodliska
Далі відвідали надлісництво Dabrowa Tarnowska, та розсадник Wierzchostawice де побачили сучасний комплекс фірми ВСС(Швеція) по вирощуванню лісових порід, а саме: дуба звичайного, липи дрібнолистої, ялини звичайної, берези повислої, вільхи чорної, сосни звичайної, клена гостролистого, де проходить повний цикл від очищення лісового насіння, його переробки, контейнерування і вирощування стандартних сіянців. Оглянуто системи догляду за сіянцями в контейнерах у відкритому середовищі.
Основні аспекти сучасного вирощення сіянців лісових порід у Польщі.
Підготовка насіння до весняного висіву в контейнери зокрема дуба звичайного проходить декілька ступенів підготовки:
1. Насіння проходить контроль на воді.
2. Насіння сортується по 3 фракціям величини. До висіву в контейнери залишається середня фракція яка в подальшому проходить дезінфекцію в воді при температурі 41ºС 2,5 години. Потім насіння висушується і закладається в холодильну камеру при температурі - 2ºС на 6 годин. Після чого обробляється фунгіцидами і переміщається в холодильні камери в пластикових бочках для зберігання при температурі - 2-3ºС і вологості 75%. Основний термін зберігання насіння 1-2 роки. Якщо зберігати насіння 3 роки втрачається 50% життєздатності насіння.
3. Насіння безпосередньо перед закладкою в контейнер проходить процес сортування методом розрізування секатором 1/5 частини жолудя для виявлення життєздатності зародка.
4. Субстрат для контейнерів виготовляється шляхом змішування торфу вермікуліту та добрива осмокод, Рн повинна бути 5,5.
5. Касети для вирощення дуба є з пінополістеролу з кількістю комірок 52 шт. та пластику з кількістю 18 шт.
6. Касети з насінням розміщуються в березні місяці в теплиці, а в червні переміщуються у відкрите середовище.
7. Весь період ведеться автоматизований полив та обробка фунгіцидами. Обробка різними фунгіцидами біля 7-10 разів на сезон.
8. Стандартний посадковий матеріал дуба звичайного досягає за сезон вегетації висоти 30 см і більше.
Головний лісничий Ільченко Є.В.