03 Листопада 2019

«Доказ істинності будь-якого покликання – любов до важкої роботи, якої воно вимагає»,- сказав свого часу відомий економіст Л. Сміт. А любов до роботи, поєднана із фаховою професійною підготовкою, є запорукою вдалих результатів праці. Саме такими принципами у своїй справді нелегкій роботі керуються лісівники Вінниччини. Важливе питання роботи управління з персоналом на підприємствах лісового господарства розглядалося під головуванням Бондаря А.О. на жовтневому засіданні колегії обласного управління лісового та мисливського господарства.

На держпідприємствах ВОУМГ сьогодні працює 1659 осіб (керівників різних підрозділів – 225, професіоналів – 190, фахівців – 540, робітників  – 704 осіб). Підприємства укомплектовані кадрами на 97%. Плинність кадрів становить 7%.
Що стосується вікового складу працівників, то до 35 років працює 26 %, а левова частка належить 36-55-річним (61%).
Працівники з фаховою освітою становлять 87% від загальної кількості працюючих.
Тож учитися, щоб стати фаховим лісівником, завжди потрібно. Сьогодні навчається у вузах на денній формі навчання 23 особи, а на заочній – 61. 
Лісівники йдуть в ногу з часом, постійно підвищують кваліфікацію в «Укрцентркадриліс» (за 9 місяців поточного року - 33 особи) та в Чорноліській лісній школі (5 осіб).
Вінницькі лісівники майбутню лісівничу зміну готують ще зі шкільних парт. У наших школах під опікою 11-ти держлісгоспів створено та активно працює 50 учнівських лісництв, які охоплюють 6225 учнів. Звісно, що лише невеличка частина школяриків-лісівників стане у майбутньому до праці у лісгоспах. Але тут, як наголошує начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства А.О. Бондар, важлива саме інформаційно-просвітницька складова, ефект від живого спілкування з лісівниками, щире зацікавлення реальним життям лісу, що у результаті формує екологічно правильний світогляд, природоохоронний менталітет майбутнього нашої країни. Тому-то до питання роботи учнівських лісництв з особливою увагою ставляться всі: від начальника Вінницького ОУЛМГ, директорів лісгоспів до майстрів.
Щороку Вінницьке ОУЛМГ проводить профорієнтаційні зустрічі викладачів Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) з випускниками загальноосвітніх шкіл та представниками учнівських лісництв Вінницької області. У цих заходах бере участь А.О. Бондар - начальник ВОУЛМГ, доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений лісівник України, П.І Лакида - директор Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства, доктор сільськогосподарських наук, професор, академік Лісівничої академії наук, академік Міжнародної академії інформатизації, заслужений діяч науки і техніки України та інші. Юні учасники таких зустрічей отримують вичерпні відповіді на свої питання, цікаву інформацію про НУБіП.
Головний лісівник області А.О. Бондар безпосередньо долучається до підготовки майбутніх лісівничих кадрів. Він займається викладацькою діяльністю у двох вузах: НУБіП України і Вінницькому НАУ.
Наразі навчальний рік – у розпалі. Майбутні випускники 2020 року вже визначаються із професійним вибором. У багатьох він буде на користь лісового господарства. Тим більше, що за якісною освітою далеко ходити не треба.
На Вінниччині майбутніх лісівників готують Вінницький національний аграрний університет, Іллінецький державний аграрний коледж, Вінницький транспортний коледж, Вище професійне училище №41 м. Тульчин.
ВНАУ запрошує бажаючих пов’язати своє життя із створенням лісів на факультет агрономії та лісівництва, який здійснює підготовку фахівців за 6-ма спеціальностями, серед яких - «Лісове господарство», «Садово-паркове господарство», «Екологія». Із ВНАУ тісно співпрацює обласне управління лісового та мисливського господарства.
Іллінецький державний аграрний коледж лісівників почав готувати у 2005-му році на відділенні «Лісове господарство» (денна та заочна форми). До речі, колишній Іллінецький радгосп-технікум у 1947-1952 роках мав статус лісомеліоративного технікуму. Студенти проходять якісну практику на базі ДП «Іллінецький лісгосп», беруть активну участь у щорічних заходах: всеукраїнській акції «Майбутнє лісу – у твоїх руках!», обласному фестивалі «Пізнай ліс!». 
Вінницький транспортний коледж (у минулому – агролісомеліоративний, потім - залізничний технікум) дав ґрунтовну освіту численним випускникам, які навчалися на відділенні «Лісове господарство». За період роботи відділенням підготовлено більше 3000 молодших спеціалістів кваліфікації «Технік лісового господарства» як за денною, так і за заочною формами навчання.
Крім кваліфікації молодшого спеціаліста, студенти отримують також робітничу професію лісоруба або озеленювача.
Серед випускників коледжу – В.П. Рябчук, доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач кафедри ботаніки, деревинознавства та недеревних ресурсів лісу Національного лісотехнічного університету України, В.О. Рибак - доктор сільськогосподарських наук, відмінник лісового господарства України, Заслужений працівник сільського господарства України, Т.В. Ющинський – директор ДП «Хмільницький лісгосп», Є.В. Ільченко – головний лісничий ДП «Вінницький лісгосп» та інші.
Вище професійне училище №41 м. Тульчин готує випускників за спеціальністю «Лісник». Учні цього навчального закладу традиційно проходять виробничу практику на ДП «Тульчинське ЛМГ».