До лісівничого еколого-просвітницького комплексу філії «Вінницьке лісове господарство» ДП «Ліси України» входять лісівничий еколого-просвітницький центр, рекреаційний пункт «Лісопарк», теплично-парникове господарство, обладнане відповідними інформаційними стендами.
200 другокласників Вінницької гімназії №24 цими днями насолоджуються спілкуванням з лісівниками у теплично-парниковому господарстві, розвагами на свіжому повітрі, смаколиками від лісівників. Навчальні екскурсії з дітьми проводять інженер лісового господарства Сергій Луценко, менеджер зі зв’язків з громадськістю Станіслав Вовк, майстер розсадника Олександр Вітюк..
Юні природолюби ознайомилися з комплексом для зберігання в холодильниках насіння дуба звичайного протягом кількох років у стані біологічного спокою. Адже для лісівників важливим є питання стовідсоткового забезпечення лісових розсадників якісним насінням у необхідному обсязі, особливо у неврожайні періоди.
Таке нововведення вінницьких лісівників є черговим доказом використання у лісовому господарстві науково обґрунтованих підходів до лісонасіннєвої справи з подальшим вирощуванням високоякісного стандартного садивного матеріалу.
Підготовка насіння до зберігання у холодильній установці - це сучасний технологічний процес, що включає калібрування насіння, флотацію, термотерапію, хімічну обробку. Сергій Луценко, Олександр Вітюк розповіли, що кожна ланка цього процесу – надзвичайно відповідальна.
Діти приємно здивовані великим об’ємом робіт, адже за один раз закладається жолудь для отримання 75 тисяч штук сіянців. На ручній праці повністю побудований перший підготовчий крок – калібрування та сортування насіння. Кожен жолудь проходить через людські руки: насіння перебирають, обдивляються, вибираючи неякісне. Насінина має бути абсолютно ціла, природного кольору, без ознак пошкодження.
Наступний крок – флотація. Діти його зразу назвали купанням жолудя.
Прилад для флотації має об'єм завантаження в межах 250-300 кг насіння. По суті це додатковий спосіб відібрати неякісне насіння.
Наступний етап обробки - термотерапія. При температурі 38-40 градусів за Цельсієм жолуді пропарюють 2,5 години. Така термічна обробка гарантує загибель усіх грибків і шкідників, які є в насінні.
Після флотації та термотерапії жолуді висипають для просушування на сітку. А далі – процес хімічної обробки жолудя (обеззаражування). Це вже стовідсотковий захист від грибкових захворювань.
Далі насіння висипають у спеціальні пластикові діжечки, по центру яких встановлені пластикові трубки з просвердленими отворами, щоб жолудь дихав. Тепер жолудя підготовлено до зберігання у холодильнику.
Побували діти у теплиці, де росте вже 75 тисяч сіянців. У притінювальних наметах побачили процес загартування сіянців. Познайомилися з технологією вирощування декоративного посадкового матеріалу.
Був і смачний обід від лісівників. Були розваги, ігри на свіжому повітрі. Так непомітно і проходять двогодинні навчальні екскурсії.
Такі заходи дуже важливі для емоційного та розумового розвитку дітей. Вони наочно побачили, як народжується майбутній ліс. Лісівники переконані, що добрі знання, впавши у благодатний ґрунт чистої дитячої душі, проростуть хорошими спогадами і майбутніми мріями.