05 Липня 2021

Дубові діброви - візитівка лісівників Вінниччини. Але мало просто посадити ліс. Щоб виростити не просто ліс,а саме високопродуктивні, біологічно стійкі лісові насадження для майбутнього покоління, лісівники протягом року щодня багато працюють. Влітку найголовніше завдання – провести вчасні та якісні догляди за молодими лісовими культурами.
Стан лісових культур – найважливіший критерій оцінки роботи кожного лісівника зокрема та держлісгоспу в цілому. На цьому постійно наголошує начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства А.О. Бондар. Без своєчасного та системного догляду за лісовими культурами високопродуктивних культур дуба звичайного не буде. Адже від якісного догляду залежить приживлюваність і ріст лісових культур
Основна мета доглядів за лісовими культурами – створення умов для росту головних лісоутворюючих порід, покращення водного та температурного режиму, усунення негативного впливу трав’янистої рослинності та другорядних порід, покращення водного та температурного режимів, сприяння інтенсивнішому росту лісових культур, особливо в перші роки. Також знищення бур'янів та трави знижує ймовірність поширення вогню в лісових масивах. У перші роки вирощування обов’язкове проведення 3,4 - кратного механізованого догляду, щоб постійно обабіч рядів головної породи, особливо дуба звичайного, ґрунт був у зрихленому стані.
Догляд за молодими насадженнями здійснюється переважно з використанням культиватора КЛБ 1,7. Упродовж останніх років у догляді за лісовими культурами деякі лісгопи використовують трактор із мульчером. Основна мета такого догляду – знищення у міжряддях небажаної рослинності, яка пригнічує ріст основних лісоутворюючих порід. Мульчер перебиває на дрібну фракцію скошену рослинність, яка таким чином перегниває, збагачуючи ґрунт поживними речовинами. А ще перевага мульчера – ширина його захвату становить 2 метри, що забезпечує швидкість виконання роботи та економію часу, ресурсів у порівнянні із мотокосою. За потреби використовують кущорізи для знищення небажаної порослі.
Крім механізованого, застосовують і ручний догляд (просапування), особливо у перші роки після створення культур.
За перше півріччя 2021 р. лісівниками Вінниччини проведено догляди за лісовими культурими у держлісфонді на площі 5895 га, при плані 4076 га т(майже 145 % виконання плану). З них переважна більшість належить механізованому догляду. У нових лісах за даний період проведено догляди на площі 141 га.
Найбільші об’єми роботи із доглядів за культурами виконали ДП «Крижопільський лісгосп» (директор В.Цимбалюк, головний лісничий С.Коваль) - 822 га, ДП «Гайсинський лісгосп» (директор М.Лащенко, головний лісничий С.Руденко) - 795 га, ДП «Вінницький лісгосп» (директор В.Попельнюк, головний лісничий Є.Ільченко) - 729 га.
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ