03 Січня 2022

«Хвойний дуб», що скидає на зиму голки,
не боїться посухи і швидко росте

На сьогодні усі держлісгоспи Вінницького ОУЛМГ вводять до складу лісових насаджень модрину європейську. У 2021 році під час весняного садіння лісу було створено 90 га лісових культур за участю модрини європейської у якості супутньої породи та 10 га – у якості головної породи. 
У подільських лісах росте модрина європейська. Це дерево, що є інтродукованою, штучно введеною, нетиповою для нашої місцевості породою, надзвичайно цікаве. Модрина - хвойна порода, що скидає на зиму голколисточки. А головне – вона має наздвичайно цінну деревину і широке застосування у різних сферах промисловості. Саме тому лісівники Вінниччини щороку висаджують цю породу на лісових ділянках. Щоб залишити нащадкам не просто ліс, а цінні, високопродуктивні та біологічно стійкі насадження!
Ця порода стійка до посушливих кліматичних умов та високих температур, має хорошу опірність до нашестя шкідників та хвороб дерев. Крім того, ця порода швидкоростуча, відзначається доброю приживлюваністю, витривалістю, не вимоглива до ґрунтових умов. Модрина має цінну деревину, надзвичайно міцну і довговічну.
Саме тому її називають «хвойним дубом». Здавна деревина модрини використовувалась у суднобудуванні, вагонобудуванні, у гідротехнічних спорудах (виготовлення водоспусків, труб, паль тощо), використовувалась для телеграфних і телефонних стовпів, будівництва будинків. А ще її використовують у фармакології, хімічній промисловості, косметології тощо.
Враховуючи фактор глобального потепління і всихання аборигенних хвойних порід (сосна, ялина), наразі дуже вигідно висаджувати модрину європейську. Зазвичай модрину висаджують разом із дубом звичайним, 4-м або 5-м рядком. У майбутньому ці культури стануть високоцінним лісом! Але до цього – ще роки праці, доглядів та інших лісокультурних робіт. 
Лісівники Вінниччини вирощують власний садивний матеріал для створення лісу. У 2014 році, наприклад, лісгоспами вирощено 34 тис. шт. стандартного садивного матеріалу модрини, а уже у 2018 році – 176 тис. шт., у 2019 – майже 100 тис. шт. Цього року лісгоспи Вінниччини виростили 104,6 тис. шт. стандартний сіянців модрини європейської. Сіянці вирощують також із закритою кореневою системою.
 А для створення якісного посадматеріалу заготовили 8 кг насіння модрини. Це дуже трудомісткий процес, адже насіння цієї хвойної породи надто дрібне, шишки – теж малого розміру, тому для наших лісівників такий об’єм зібраного насіння – велика праця.

Довідка:
Модрина європейська — струнке високе (20-40 м) дерево родини соснових. Єдине в Україні листопадне хвойне дерево, російською мовою її називають «лиственница европейская» або ж «лиственница опадающая». До умов ґрунту не вимоглива – успішно росте на мохових болотах, перезволожених ділянках, може рости при близькому заляганні вічної мерзлоти, на сухих кам’янистих ґрунтах гірських схилів. Витримує різкий континентальний клімат, добре переносить низькі температури. Завдяки щорічному скиданню хвої - найбільш стійка в озелененні великих промислових центрів, успішно витримує забруднення повітря димом та газами. Ця культура не пошкоджується хворобами та шкідниками.
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ